Aktualności31.01.2011

Jasełka - 21 grudnia 2010

PRÓBY

Przygotowania do bożonarodzeniowego przedstawienia przebiegały początkowo dość chaotycznie. Aktorzy mieli problemy z opanowaniem tekstów oraz z poruszaniem się po scenie, grupa techników również się nie sprawdzała, uczniowie zajmujący się kostiumami i scenografią wciąż szukali dobrych pomysłów, by spektakl spodobał się oku widza. Nad wszystkim czuwała pani Urszula Sobecka-Szuszkiewicz i stopniowo doprowadzała do porządku zadania, które mieliśmy wykonać: aktorom dawała cenne rady, technikom podpowiadała, jakie oświetlenie należałoby zastosować w poszczególnych scenach, a odpowiedzialnych za kostiumy i scenografię wprowadziła w nowoczesną wersję jasełek i wskazywała na detale dotyczące strojów oraz dekoracji, dzięki czemu uczniom do głowy zaczęły przychodzić różne pomysły.

Na pierwszych próbach aktorzy oswajali się ze scenariuszem i sceną. 13 grudnia głównym zadaniem dla nich było ustalenie poruszania się po scenie. Aktorzy dawali sobie nawzajem rożne uwagi, każdy mógł poczuć się reżyserem. Na następnej próbie, która odbyła się 15 grudnia, aktorzy znali już tekst, dekoracja była częściowo przygotowana a stroje ustalone. Z próby na próbę sytuacja się polepszała. Część uczniów, która w przedstawieniu śpiewała bądź tańczyła, spotykała się z panią Mariolą Czyczyło i pod jej czujnym okiem trenowała, by wszystko wyszło idealnie.

21 grudnia, w dzień występu, odbyła się próba generalna, która wypadła bardzo dobrze. Nie brakowało żadnego aktora. Wszyscy trzymali kciuki, by przedstawienie się udało.

WYSTĘP

Spektakl wyszedł znakomicie i, mimo kilku „wpadek”, widzowie byli oczarowani. Historia narodzin Jezusa została przedstawiona w zabawny, nowoczesny sposób, co pomogło zrozumieć tę historię młodszym widzom, a rozśmieszyło starszych. W świąteczny nastrój wszystkich wprowadziła muzyka i piosenki zaśpiewane przez uczniów. Profesjonalne nagłośnienie przyczyniło się do lepszego odbioru widowiska. Aktorzy byli zadowoleni z pracy, jaką włożyli w przygotowania. Sądzę jednak, że wszystkim zaangażowanym, nie tylko aktorom, należą się gratulacje za efekt końcowy.

To był kolejny niezapomniany występ bożonarodzeniowy w pijarskich szkołach na warszawskich Siekierkach!

powrót