Aktualności25.11.2010

Dzień modlitwy za zmarłych

2 listopada 2010 w Dzień Zaduszny wybraliśmy się na wycieczkę do Cytadeli Warszawskiej.

Od początku swego istnienia cytadela pełniła funkcję więzienia - osadzano tu wielu patriotów. Stoki cytadeli były miejscem egzekucji wielu patriotów i rewolucjonistów, gdzie obecnie znajduje się symboliczny cmentarz.

Każdy kto przyniósł znicz, zapalił go przy Bramie Straceń. Następnie szliśmy drogą, którą prowadzano więźniów z więzienia do miejsca śmierci. Na końcu drogi zobaczyliśmy więzienie, a obok budynku więziennego spostrzegliśmy karetę, którą przewożono więźniów. Nieco później zobaczyliśmy armaty, które cało i szczęśliwie przetrwały do dzisiaj (były one niestety oblegane przez inne dzieci, więc nie mogliśmy podejść do nich bliżej).

Przez to, że muzeum było zamknięte mieliśmy trochę czasu na spacer. Szliśmy wzdłuż muru lecz ścieżka szła dołem a mur wchodził na górkę. W pewnym momencie pani pozwoliła nam się na nią wspiąć, okazało się, że cała klasa była chętna do wspinaczki. Kiedy znaleźliśmy na szczycie wszyscy zaczęli zjeżdżać. Po zjeździe pani sprawdzała czy mamy czyste spodnie (niestety mieliśmy brudne). Doszliśmy do czystego terenu, na którym rozpoczęliśmy zabawę we flagi. Po skończeniu gry był już czas na powrót do szkoły.

Eryk Ryło i Arek Dagiel Va
Anna Krasuska

powrót