Aktualności24.11.2010

Narodowe Święto Niepodległości

10 listopada 2010 r. w naszej szkole obchodziliśmy 92 rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości. Jest to najważniejsze polskie święto obchodzone dla upamiętnienia rocznicy odzyskania przez Naród Polski niepodległego bytu państwowego w 1918 roku, po 123 latach zaborów. Ustanowione w ostatnich latach II Rzeczpospolitej Polski obchodzone jest ponownie od 1989 roku w całym kraju, dla upamiętnienia wieli pokoleń Polaków walczących o wolność ojczyzny.

Jak co roku Święto Niepodległości rozpoczęliśmy udziałem we mszy świętej pod przewodnictwem ks. proboszcza o. Jana Taffa. Uczniowie Szkół Pijarskich razem z s. Miriam przygotowali czytania, psalm i modlitwę wiernych, natomiast muzycznie podczas uroczystości zaprezentowała się schola pod kierunkiem p. Marioli Czyczyło. Ważnym elementem nabożeństwa była procesja z darami, podczas której na ołtarzu zostały złożone: flaga państwowa, prace plastyczne dotyczące święta narodowego i biało-czerwone kwiaty. Pod Tablicą Poległych oraz wizerunkiem śp. o. Józefa Jońca złożyliśmy kwiaty i zapaliliśmy znicze.

Druga część uroczystości odbyła się w szkolnym teatrze. W tym roku program patriotyczny przygotowali uczniowie Szkoły Podstawowej nr 3. Był to wzruszający montaż słowno- muzyczny złożony z wierszy i piosenek z okresu międzywojennego. Po występie naszych kolegów z sąsiedniej szkoły, głos zabrała p. Jolanta Kolczyńska, która jako 15- letnia dziewczynka walczyła w Powstaniu Warszawskim. Słuchanie jej barwnej opowieści było dla nas niezwykłym przeżyciem.

Warto także zaznaczyć, że tegoroczne obchody Święta Niepodległości przeżywaliśmy razem z koleżankami i kolegami z leżącej najbliżej Szkół Pijarskich Szkoły Podstawowej nr 3 oraz pracownikami Ośrodka Działań Artystycznych dla Dzieci i Młodzieży Dorożkarnia, a także Stowarzyszenia Parafiada i Fundacji Krąg Przyjaciół Dziecka im. Św. Józefa Kalasancjusza. Dzięki temu nie zapominamy, że nasz kraj to również „mała ojczyzna” - Siekierki.

Podczas uroczystości stale towarzyszyły nam nasze symbole narodowe. Przed występami artystycznym odśpiewaliśmy hymn narodowy, dekoracje przygotowane przez p. Justynę Wanat-Tenerowicz i p. Danutę Roszczyk miały barwy biało-czerwone, a nasze piersi zdobiły kotyliony w tych kolorach. W teatrze mogliśmy podziwiać nagrodzone prace uczniów naszej szkoły, które brały udział w konkursie zorganizowanym specjalnie z okazji Święta Narodowego.

Renata Makawczyk

powrót