Aktualności24.11.2010

Wycieczka śladami bohaterów powieści A. Kamińskiego pt. „Kamienie na szaniec”

29 października 2010 r. klasa III a gimnazjum wybrała się pod opieką wychowawczyni Lidii Łukasiewicz na wycieczkę po Warszawie śladami bohaterów powieści A. Kamińskiego pt. „Kamienie na szaniec”.

Naszą podróż śladami Alka, Rudego i Zośki rozpoczęliśmy w Muzeum przy gimnazjum i liceum Stefana Batorego. Następnie zwiedziliśmy Mauzoleum Męczeństwa z siedzibą gestapo przy. al. Szucha. Przy pomniku polskiego astronoma Mikołaja Kopernika pani przewodnik opowiedziała historię zdjęcia niemieckiej tablicy przez bohatera lektury „Kamienie na szaniec”.

Następnie udaliśmy się na miejsce akcji pod Arsenałem, gdzie w 1943 roku odbito Rudego z rąk gestapo. Aura wyjątkowo nam sprzyjała, było słonecznie, bezwietrznie i ciepło.

Kolejnym punktem naszej podróży był Pawiak, a potem Cmentarz Powązkowski, na którym oddaliśmy hołd bohaterskim harcerzom przy ich mogiłach - zapaliliśmy znicze.

Wycieczka była bardzo poruszająca. Poznaliśmy miejsca opisywane w lekturze, co pozwoliło nam głębiej przeżyć i zrozumieć odwagę oraz bohaterstwo niewiele starszych od nas chłopców.

uczniowie kl. III a
Lidia Łukasiewicz

powrót