Aktualności18.10.2010

Wizyta w Centrum Nauki Kopernik 29IX i 1X

Pobierz artykuł PDF-2,72MB

Klasa Va w Centrum Nauki Kopernik

W piątek 1.10.2010 r. byliśmy na wycieczce w Centrum Nauki Kopernik. Jest ono jeszcze nie otwarte, także służyliśmy za testerów eksponatów. Sprawdzaliśmy czy eksponaty są wytrzymałe i jak sprawują się przy ich użytkowaniu.

Bardzo fajnie był zorganizowany kącik muzyczny. Były tam instrumenty, których brzmienia mogliśmy posłuchać oraz każdego z nich dotknąć. Najbardziej podobały nam się dwa z nich: harfa, na której mogliśmy pograć, jej struny były wykonane ze świateł lasera oraz bęben, który wystukiwał rytm naszego pulsu.

Oprócz instrumentów były też inne wynalazki. Np. jednym z nich było radio. Składało się z dwóch kulek przyczepionych z obu stron kija. Należało ten kij przyłożyć mniejszą kulką do wyznaczonego miejsca, a większą do ucha. Wtedy można było usłyszeć pieśni różnych religii. Niesamowitą rzeczą było to, że jeśli przyłożyło się łokieć do pokazanego punktu, a dłoń do ucha to też można było usłyszeć melodię. Oczywiście były też tematy archeologiczne. Każdy dostawał pędzelki i musiał nimi odkopać w piasku monety i gliniane garnki (oczywiście było to przyklejone do podłoża). Ciekawą rzeczą był też dmuchany balon. Na tym balonie układało się klocki z gąbki. Po ułożeniu odpowiednio wszystkich klocków powietrze z balona było z puszczane, a klocki trzymały się o siebie w powietrzu.

W tym budynku było jeszcze dużo innych pomieszczeń, do których niestety nie mogliśmy wejść. Wszystkim bardzo się podobało. Mamy nadzieję, że kiedyś tam jeszcze wrócimy.

Magda i Mikołaj klasa Va

powrót