Aktualności23.09.2009

Klasa II b na warsztatach graffiti po esperancku

W czwartek, 24 września 2009 roku pod opieką wychowawczyni, Pani Renaty Makawczyk, uczestniczyliśmy w lekcji festiwalowej pt. „Graffiti po esperancku”. Zajęcia odbywały się w ramach warszawskiego XIII Festiwalu Nauki w Państwowym Ognisku Artystycznym „Nowolipki”, a prowadzone były przez animatorów pracujących na co dzień w Muzeum Historii Żydów Polskich w Warszawie.

Już na początku zostaliśmy podzieleni na grupy. Każdy z nas za pomocą gestów lub obrazków miał przedstawić zdanie, które wylosował. Było bardzo zabawnie. Wszyscy uświadomiliśmy sobie, że nie jest łatwo komunikować się bez słów. Następnie dowiedzieliśmy się, że esperanto jest międzynarodowym językiem stworzonym przez polskiego Żyda, Ludwika Zamenhofa w 1887r. Twórca idei esperanto chciał, żeby wszyscy ludzie znali jeden język, którym będą mogli porozumiewać się na całym świecie. Potem poznaliśmy zasadę tworzenia wyrazów w języku esperanto. Okazała się ona bardzo prosta i logiczna. Następnie rysowaliśmy szkice graffiti, w których zawarte były symbole języka esperanto np. gwiazda, kula ziemska. Później przerysowywaliśmy nasze prace na specjalną folię, wycinaliśmy elementy, które miały odbić się na plakacie. Kiedy wzór był gotowy, położyliśmy go na kartonie i spryskaliśmy farbą. Każda praca była oryginalna i wspaniała. Nasze prace- plansze z graffiti następnego dnia zostały powieszone na płocie otaczającym plac budowy Muzeum Historii Żydów Polskich przy ul. Zamenhofa. Można było je oglądać przez kilka dni.

Na pamiątkę udziału w XIII Festiwalu Nauki, dostaliśmy płyty CD z kursem języka esperanto.

Lekcja festiwalowa bardzo nam się podobała. Pełni wrażeń wróciliśmy do szkoły. Chcielibyśmy, żeby takie wyjścia były organizowane jak najczęściej. Z niecierpliwością czekamy na XIV Festiwal Nauki!

Ania Dubińska, klasa II b, Gimnazjum Pijarskie

powrót