Aktualności11.05 - 13.05.2009

Zielona szkoła Toruń - Kalbornia - Foluszek - Sierpc klasy I a, I b, III

Podczas wyjazdu odwiedziliśmy piękne miasto Toruń i Planetarium, gdzie "wylecieliśmy" rakietą w kosmos i z bliska mogliśmy oglądać planety, gwiazdy i inne obiekty się tam znajdujące.

W Muzeum Piernika poznaliśmy tajniki wiedzy piernikarskiej i samodzielnie upiekliśmy pierniki, w sposób taki jak 500 lat temu robili to toruńscy piernikarze.

W "Grodzie Foluszek" uczyliśmy fechtunku, walczyliśmy na miecze, strzelaliśmy z kuszy, poznaliśmy na czym polega praca kowala. Podczas wyprawy do lasu poszukiwaliśmy skrzyni, w których były umieszczone kolejne zadania. Cała grupa musiała współpracować, by szybko i poprawnie rozwiązać zagadki i wykonać zadania. Udało nam się przejść całą trasę i wszyscy wróciliśmy szczęśliwi do grodu.

Wieczorem były gry i zabawy na świeżym powietrzu, a po kolacji dyskoteka.

Miasto Sierpc przywitało nas piękną pogodą. W Muzeum Wsi Mazowieckiej spacerkiem odwiedziliśmy liczne zagrody, chaty, kościół oraz wiatrak . Dowiedzieliśmy się jak wyglądało kiedyś życie na wsi, wystrój chat i stroje wiejskie, poznaliśmy tradycje i zwyczaje wsi polskiej.

Nauczyliśmy się tradycyjną metodą robić masło w kierzance. Nie jest to wcale takie trudne! Świeży, wiejski chleb smakuje z takim masełkiem wyśmienicie. Palce lizać.

Po krótkim odpoczynku, zakupieniu pamiątek i zjedzeniu obiadu w karczmie wiejskiej udaliśmy się w powrotną drogę. Do Warszawy wróciliśmy zmęczeni ale bardzo zadowoleni. Czekamy na następny taki wyjazd.

Zdjęcia

powrót